Ko liecina sarkans plankums svaigā olā, un vai šādu olu drīkst lietot uzturā? Par olām pastāv dažādi viedokļi. Vieni uzskata, ka tās paaugstina holesterīna līmeni, savukārt citi uzsver to vērtīgās uzturvielas un ieguvumus.
Taču viens ir skaidrs: olas pilnībā izslēgt no uztura nevajadzētu. Īpaši svētku laikā tās tiek izmantotas ievērojamā daudzumā.
Lasi arī: Personības tests: kura sieviete ir vecākā. Tava atbilde mums daudz ko pastāstīs par tevi
Kad tos pārlaužat, piemēram, lai pagatavotu mīklu, dzeltenumā var parādīties sarkani vai brūni plankumi. Daži cilvēki pēc traipu parādīšanās turpina lietot šādas olas, bet citi tās izmet. Ko nozīmē sarkani plankumi dzeltenumos un vai tās vajadzētu ēst?
Ko nozīmē sarkans plankums neapstrādātā olā
Gandrīz ikviens ir pamanījis spilgtas krāsas plankumus dzeltenumā. Daži no mums tos ignorē un neņem vērā, bet citi uz tiem skatās ar lielu riebumu. Izrādās, ka tie, kuri izmet olu ar sarkanu plankumu, visbiežāk to sajauc ar vēl neizšķīlušos vistas embriju, kas vēl nav izšķīlies.
Tas liek viņiem pieņemt vissliktāko iespējamo lēmumu: vērtīgais produkts nonāk atkritumu tvertnē. Daži cilvēki izvēlas citu taktiku. Viņi no olām noņem traipus, un produkts nenonāk atkritumos. Un, ja jūs esat no tiem, kas domā, ka spilgtas krāsas daļiņa dzeltenumā ir vistas embrijs, jūs kļūdāties.
Kas tas ir patiesībā?
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk